Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Dne 23. 8. 2009 jsem se zúčastnil exkurze ve Staré Amatérské jeskyni. 

Šli se do částí jeskyně, které bývají často zatopené. Mezi hladinou a stropem často bývá jen pár cm místa. Naštěstí bylo málo vody, takže se mohlo těmito prostorami celkem bez problému projít. Tato jeskyně bývá zcela zatopená na jaře anebo při povodních.Vody bylo něco nad pas, a proto jsme se slušně namočili :-D Pokračovali jsme dále po proudu Bílé vody ke koncovému sifonu,za kterým se už nachází Nová Amatérská jeskyně.
Dále jsme pokračovali do míst, do kterých se ne každý dostane :-) Viděli jsme překrásnou výzdobu v podobě sintrových jezírek, záclon a krápníků. Dále se v těchto místech nalézali ve velkém množství zemní pyramidy. Po prohlídce těchto nádherných prostor jsme se všichni vydali na cestu zpět.
Tato exkurze byla jediným slovem super :-)

Odkaz na fotky:
http://luke18.rajce.idnes.cz/Stara_Amoska/
Autor fotek je Bradek (ZO 6-19 Plánivy) 

O víkendu od 24.4 do 26.4 2009 proběhlo v obci Sloup v Moravském krase Speleofórum 2009 

 
V pátek ve 20:00 h  proběhlo slavnostní zahájení 28. ročníku Speleofóra. Po zahájení následovaly 4 přednášky. Vzpomínka na Josefa Řeháka, Přehled historických podzemních objektů v Královéhradeckém kraji, 50. výročí Plánivské skupiny a 40. výročí objevu Amatérské jeskyně a poslední přednáška byla Artefakty z minulosti. Po přednáškách následovala volná zábava.
V sobotu byly na programu další přednášky a prezentace. Nejzajímavější přednášky a prezentace, které mně zaujaly byly: Křížův závrt, Mapování horního jeskynního patra na Ostrovské plošině v roce 2009 pomocí geofyzikálních metod, Větrná propast, Therion při dokumentaci jeskyní, Nedělní dóm-Králova jeskyně,Patkov Gušt –553m, Kačna jama-nová objevy za rok 2008, objev Šošůvského koridoru, Expedice Tepuy 2009,Xibalba 2008-nález skeletonu neznámého obratlovce, Planina (dokument od expedici v Černé Hoře) Papua-nejhlubší propast světa, vstupy propadáním v 3800 – 4600 m.n m.
Po přednáškách a prezentacích následovalo slavnostní vyhlášení výsledků:
 

Cenu předsednictva České speleologické společnosti za nejvýznamnější  objev v ČR získala ZO ČSS 6-25 Pustý žleb za objev Šošůveckého koridoru v Amatérské jeskyni.

Cenu  předsednictva České speleologické společnosti za nejvýznamnější  objev členů ČSS v zahraničí získala ZO 6-19 Plánivy za objevy v jeskyni Kačna Jama ve Slovinsku.

Cenu účastníků Speleofóra za nejvýznamnější objev v ČR získala opět ZO ČSS 6-25 Pustý žleb za objev Šošůveckého koridoru v Amatérské jeskyni.

Cenu účastníků Speleofóra za nejvýznamnější objev členů ČSS  v zahraničí získala expedice do Mexika - Xibalba 2008 za objev skeletu neznámého obratlovce v jeskyni Koo´x Baal.

Cenu za nejlepší prezentaci si odnesl film Planina od Romana Groška.

Cenu za nejlepší posterovou prezentaci získala ZO 6-28 Babická za postery o Větrné propasti.

Zvláštní cenu Speleofóra byla udělena členům ZO 3-02 Jeskyňáři Plzeň a 3-03 Šumavský kras za nezištnou spolupráci s objevitelským týmem v jeskyni Mesačný tien na Slovensku. 

Zdroj výsledků: http://www.speleo.cz/article.asp?nArticleID=315&nLanguageID=1 

V neděli probíhaly exkurze do jeskyní, např. do jeskyně Spirálka a Piková dáma, jeskyně Plánivy,Býčí skála a spousta dalších.
Já sem se podíval do jeskyně Lopač. Vstup se nachází naproti jeskyně Balcarka.Tuto jeskyni navštívili Lukáš Jelínek (Luke),Radek Nejezchleb (Bradek) Petra Tomanová a Lukáš Smetana (Bukáš) všichni patří do ZO 6-19 Plánivy.
Jeskyně Lopač je velmi nenáročná jeskyně, vstup vede po železném žebříku.Dále se v jeskyni nachází železné žebříky, ale ty už nejsou tak dlouhé. Jeskyní protéká potok, který zde dělá velmi pěknou atmosféru v podobě několika vodopádů. Exkurze do této jeskyně se mi velmi líbila a věřím tomu, že sem zde nebyl po proprvé a naposledy.
 

Dne 24. 1. 2009 jsem se zúčastnil exkurze do jeskyně Piková dáma a Spirálka.
  

Cestu pro sestup jsme se vybrali jeskyni Pikovou dámu a pro výstup jsme si vybrali jeskyni Spirálku

 

Sestoupili jsme do Pikové dámy. Postupně jsme se dostali do ledových chodeb a odtud jsme pokračovali ke známé plazivce Lomikar.J eto krátká úzká plazivka, která se na svém konci ostře stačí na pravou stranu.Všichni, kdo tam byli, jsme si tuhle plazivku vyzkoušeli. Po vyzkoušení jsme pokračovali dále a to ke kyvadlu.Všichni jsme ho překonali. Já sem ho také překonal, ale s pomocí ostatních členů exkurze.Dále jsme pokračovali směrem ke spojnici.
 

Cesta byla dobrá až na jeden úsek. Byl to provazový žebřík, kde to ze začátku šlo vcelku dobře, ale asi 2 nebo 3 před koncem jsem to nějak nezvládl a spadl jsem po zadku do bahna. Naštěstí se mi nic vážnýho nestalo, takže jsme mohli pokračovat dále. Došli jsme ke spojnici a začali jsme ji prolézat. Ze začátku to šlo dobře, ale na konci mi už došly síly, takže jsem často odpočíval a na konci plazivky mi pomohl Sebo.S pomocí sem to nějak zvládl a pokračovali jsme dál.
 

Poslední kámen úrazu byl 4m vysoký úzký komín. Rozhodli jsem se, že to zkusím sám a kdyby to nešlo, že mi pomůžou. Tak sem to zkoušel, ale jak sem byl už vysílenej z předchozích míst, tak sem to vzdal. Rozhodli jsme se, že si vezmu sedák a vytáhnou mě po laně nahoru. Jak mě vytáhli nahoru, tak jsme pokračovali dál k východu z této jeskyně. Na této cestě už nebylo nic tak náročného, co bych už nezvládl sám.
Tímto bych chtěl poděkovat:Sebovi,Lukášovi,Lindě a Petře,že mi pomohli, když jsem to potřeboval. Díky

 

Po přečtení tohoto článku si nejspíš říkáte proč sem tam lezl, když sem to nakonec nezvládl sám, že??
 

Řekl bych to asi takhle, když člověk udělá chybu a nebo když se mu něco nepovede hnedka na 1 pokus, nesmí to hnedka vzdát a jít od toho pryč, musí to zkoušet tak dlouho dokud tu určitou překážku nepřekoná.Člověk se chybami učí a něco špatné je pro něco dobré.

 

U této záliby je hodně důležitá týmová spolupráce a důvěra. 

  

Dne 18. 10. 2008 proběhla akce v Nové Amatérské jeskyni.

Na tuto akci byli vytvořeny 2 týmy. 

První tým na povrchu,čerpal na dno Gumového závrtu vodu,aby se zjistilo jestli tento závrt komunikuje s Dómem Zemních pyramid.
  

Druhý tým v Dóme Zemních pyramid,sledoval odkud vyteče voda která byla z povrchu čerpána.

 

Voda z povrchu asi po 6 minutách dotekla až do prostor Dómu zemních pyramid. Čekalo se, že voda vyteče ze stropu kde je spousta puklin a komínů. Opakem pravdy je fakt, že voda nevytekla ze žádné pukliny či komínu, které jsou ve strope dómu,ale vytekla za obrovským kamenným blokem.
Dále tok vody pokračoval až do místa, kde je ve skalní stěne menší puklina.Odtud byl slyšet ohromující hukot vody, která tam tekla.
Cílem této akce bylo zjištění jestli Gumový závrt je nějakým způsobem spojen s Dómem zemních pyramid.
  Totiž tento dóm je uprostřed Nové Amatérské jeskyně. Takže by nebyl až tak velkej problém sem z povrchu natáhnout elektriku.Což by se náramně hodilo na další průzkumy této jeskyně.


Po této menší akci se šlo ještě do trativodu,kde provádíme kopací práce.

 
 

Vytěžilo se celkem 150 kyblíků sedimentů.
Na tyto 2 akce co se uskutečnili v podzemí bylo celkem 11 lidí.

 

Dne 7. 6. 2008 jsem se zúčastnil 3 akcí do jeskyň

 

►Křížův závrt
Zde jsme odinstalovali lanovku, která zde už nebude potřeba. Tato lokalita se bude uzavírat. Není zde další možnost o proniknutí do dalších volných prostor. Po odinstalovaní lanovky se prohlédli všecky prostory, jestli zde není ještě nějaký pracovní materiál.


►Nová Amatérská jeskyně
Tady jsme šli do trativodu, kde intenzivně provádíme kopací práce. Tady jsme lanovku nainstalovali pro usnadnění práce a hlavně, aby se ušetřilo co nejvíc lidí, protože by zde bylo už potřeba moc lidí.


►Piková dáma
Zde se jednalo jen o exkurzi. Po 2 žebřících jsme slezli do horních patech této jeskyně. Potom jsme slezli nízkou stěnu a následovala plazivka ke 12m úzkému komínu, který jsme všichni úspěšně slezli až dolů. Po slezení komína následovaly další plazivky, kterými jsme se dostali až do Ledových chodeb, kde dřív bývala ledová výzdoba. Prošli jsme touhle chodbou až ke kyvadlu, kde je menší lanová houpačka po které se zhoupne na druhou stranu a pokračuje se dál. Jenže já sem se sice zhoupl na druhou stranu, ale nějak mi nešlo prolézt mezi kameny, tak jsem se rozhodl že to zkusím znova. Zhoupl jsem se zpátky na začátek, jenže co se nestalo, sám nevím proč, ale skončil jsem ve vodě. Jezírko, v kterém jsme skončil,má hloubko kolem 8m. Jak jsem začal kopat nohama a plavat ke kraji tak sklouzla jedna bota do vody a už sem ju nemohl vytáhnout. Štěstí bylo, že jsme už vylízali na povrch, takže jsem ani moc neprochladnul. Takže vše dobře dopadlo a nadále se jeskyním věnuju i přes ten to zážitek.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pravda

(Luke(Admin), 8. 10. 2008 16:54)

čauky,jano,jj to sem já luke,u Plániv sem teprve rok a je mi teprve 18 :-)a je nás vcelku dost ve skupině okolo 30 +- jestli chčes pokecat tak mi můžeš písnout na email luk.jel@seznam.cz a jestli máš icq tak i na to,moje icq je 430 725 866.zatim hojky.

tak ty jsi luke?

(jana n., 7. 10. 2008 22:44)

no je to fantazije, ach tolik nebespečných akcí, takoví chlapi to já žeru, kéš by vás bilo víc.Hlavně vtom krasu, já su odsut.Mně by ty prostory taky chytli, jenže já bych mohla leda natírat střechu na slepyčárně.Nemám tu fizyčku jako ty.nebo vi.nebo kolik vás je..ráda bych vás poznala,ste asi faň partyja.Ahoj a navy, jana z kotvrdovic

Články

(Sebastian, 14. 7. 2008 21:16)

Ahoj Luke,
pekná stránka. Mal by som len dve poznámky. články radíš podľa dátumu od najstaršieho po najnovší. Logickejšie je, ak je to naopak tj. najnovší článok je uplne na stránke úplne hore.
V poslednom článku. Jaskyňa sa volá Lidomorna, nie Lidomorka :-)